Ribana Kumaş Nedir Özellikleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır ?

Genellikle giyim tekstil malzemelerinden biri olan ribana kumaş, 2×2 ve 1×1 iki sıra düz ve iki sıra ters ilmekle örgü tekniğiyle elde edilen kumaş çeşididir. Örülme ve ip yapısı sayesinde esnek bir yapıya sahip olan kumaş, kesilebilir ve kesilen kenarları kıvrılma yapmaz. Sportif kıyafetler ve üst giyim alanında esnek yapısı nedeniyle tercih edilmektedir. Her iki yönü de kullanılabilen kumaş yapısı sayesinde, uzun süreli kullanılır ve aynı zamanda diğer kumaşlara oranla gramajı daha yüksek kumaş çeşitleri arasındadır. Lastik örgü denilen kumaş, ip ve örgü kısmında ‘’Lastik’’ kullanılmayan bir üründür. Örgü şeklinden kaynaklı esneklik sağlar.

Giyim ve tıbbi malzemeler arasında kullanılan Ribana kumaşlar, örgü özelliklerinden kaynaklı esneklik sağlar. Aynı zamanda iki yönü de kullanılabilen kumaşın elastikiyet ve sıçrama oranı yüksektir. Örgü tekniğiyle elde edilen kumaş, kesilen kenarların kıvrılmamasını sağlar, kullanıcının vücut ısısını korur, sıcak tutar ve soğukla nüfuz edilmemesini sağlar.

Üst giyim için tercih edilen kumaş, enine esneme özelliğiyle, çorap ve şapka gibi alanlarda da tercih edilen tekstil ürünleri arasında yer almaktadır. Ön ve arka kısmında aynı görüntü bulunan kumaş, iki yönlü kullanılabilme özelliğiyle tıp alanında da tercih edilen malzemeler arasındadır. İki düz bir ters örgü tekniğinden kaynaklı özel bir kumaş haline gelen bu kumaşlar, hayat kolaylaştırıcı bir homojen yapıya sahiptir.

Tekstil malzemelerinden biri olan ribana kumaş, yapım aşamasında kullanılan malzemeler nedeniyle kimyasala maruz kalmaz. Gayet doğal bir ip örme şekliyle elde edilen kumaş, kullanıcının alarjisi olmadığı müddetçe sağlığa zararlı bir yanı gözlemlenmemiştir. Diğer kumaş çeşitlerine oranla lastik kullanımı olmayan kumaş, içerisinde naylon gibi malzemelerin de bulunmadığı ürünler arasında yer alır.

Giyim tekstil ürünlerinin genelinde kullanılan ribana, günlük kullanım için uygun malzemelerden biridir. Elbise, şapka, üst giyim ve çorap üretiminde en çok tercih edilen ürünlerden biri olan Ribananın, yıkanması ve ütülenmesi sonucu da sağlığa zarar verdiği gözlemlenmemiştir. Erdim Textile Pijamalarında da titizlikte kullanılır.