Viskon Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Tekstil hammaddesi olup kayın ağacından üretilir. Viskonun üretimi selülozumun yapısında hiçbir değişiklik veya kimyasal madde kullanılmadan yapılır. Pamukla benzerlik gösterir çünkü filament şeklinde sert olduğundan dolayı selüloz olarak kalmaktadır. Viskon kumaşı nem alma özelliği, %11-14 oranında rutubet oluşmakta ve şişme özelliği yüksek olduğu için su emebilmektedir. Viskon kumaşı boyanmaya ve baskıya uygundur ve kumaşın rengi ve canlılığı daha net olmasını sağlar. Viskon kumaşları yaş iken dayanıklılığı düşükken kuru halde dayanıklılığı pamuğa oranla düşüktür. Esneme oranı da pamuğa oranla daha yüksektir.

Viskon kumaşlar, hoş, zarif ve rahattır. elyafın narin ve düzgün eğirme özelliğinden dolayı üründe yumuşak bir tuşe elde edilmektedir. Giyimi rahat, rahatsızlık vermeyen, kaygan ve ten ile uyumludur. bu yüzden giyimi rahat ve kolaydır. parlak olması istenilen kumaşlarda, krep kumaşlarda ve örgülerde, parlaklık efekti vermek amacıyla kullanılır.

Gömlek, tişört, astar, bluz, elbise, dekorasyon ve bayan iç çamaşırı yapımında tercih edilebilir ve kullanılır. Viskon elyafı daha ziyade pamuk, keten ve yün gibi diğer elyaf türleriyle karıştırılarak kullanılır. Aydoğan Örme Pijamalarında da titizlikle kullanılır